Tomaszów Mazowiecki - miasto powiatowe w województwie łódzkim, nad Pilicą, Wolbórką i Czarną, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego, na skraju Puszczy Spalskiej.

Statystyka

Tomaszów zajmuje obszar 40,2 km2 i liczy 69 600 mieszkańców (2001), co daje zagęszczenie ludności ponad 1700 osób na km2.

Położenie

Tomaszów jest położony na 20°01' E i 51°31' N, na granicy ziemi łęczyckiej i ziemi sieradzkiej. 15 km na pn. zaczyna się Mazowsze, a 2 km na pd.-ws. - Małopolska (ziemia sandomierska).

Gospodarka

Duży ośrodek przemysłu włókienniczego, ceramicznego i maszynowego. Przez Tomaszów biegnie międzynarodowa droga E-67, łącząca Warszawę z Wrocławiem i Katowicami.

Historia

Podczas wojny obronnej 6 września 1939 w rejonie miasta rozegrała się bitwa pod Tomaszowem Mazowieckim.

Zabytki

  • pałac Ostrowskich 1812 - obecnie siedziba muzeum,
  • ratusz miejski - zaprojektowany przez A. Ranieckiego, wybudowany w latach 1923-1927.
  • zespół klasztorny franciszkanów z XVII w. w Smardzewicach,
  • dwór z II połowy XIX w. w Świńsku oraz XX w. w Zaborowie,
  • zespół stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich w Ciebłowicach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.