Thomas Klestil (urodzony 4 listopada 1932 w Wiedniu - zmarł 6 lipca 2004 w Wiedniu), konserwatywny polityk austriacki, prezydent Austrii.
W 1957 ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu. Od 1959 czynny pracownik austriackiej służby dyplomatycznej, wysłany na obrady OEEC w Paryżu, a następnie attache handlowy w Waszyngtonie. Od 1966 sekretarz osobisty kanclerza Klausa. Od 1969 konsul generalny Austrii w Los Angeles (USA). Od 1974 był odpowiedzialny za przeniesienie do Wiednia kilku ważnych agend ONZ-u. W 1978 powołany na ambasadora Austrii przy ONZ, a następnie od 1982 r. pełni funkcję ambasadora Austrii w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
W roku 1987 zostaje sekretarzem generalnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (najwyższy urzędnik ministerstwa). W 1992 r. otrzymuje nominację na stanowisko Prezydenta Republiki Austrii z ramienia Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP). W drugiej turze wyborów otrzymuje poparcie 56,9% głosujących - jako następca Kurta Waldheima - obejmuje fotel prezydenta z dniem 8 lipca 1992. Wybrany ponownie w 1998 większością 63,4% głosujących. Kadencja prezydencka Thomasa Klestila miała upłynąć 8 lipca 2004, jednak zmarł na atak serca dwa dni przed upływem kadencji. Jego następcą został wybrany Heinz Fischer.
W dniu 9 lipca 2004 roku został pochowany w krypcie prezydenckiej na Cmentarzu Centralnym (Zentralfriedhof) w Wiedniu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.