Thomas_Jefferson -
Thomas Jefferson (13 kwietnia 1743 - 4 lipca 1826) prawnik, działacz niepodległościowy, trzeci prezydent USA (1801 - 1809). Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.
Świetnie posługiwał się słowem pisanym. Brał udział w tworzeniu Deklaracji Niepodległości. Zajmował się spisywaniem praw nowo powstałego państwa. Stworzył ustawy wprowadzające wolność religijną.
W 1785 roku zastąpił Benjamina Franklina na stanowisku ministra ds. Francji. Jego sympatia do Rewolucji Francuskiej przyczyniła się do konfliktu z sekretarzem stanu w gabinecie Washingtona, Alexandrem Hamiltonem, w wyniku którego Jefferson zrezygnował w 1793 z zajmowanego stanowiska.
W tym czasie w społeczeństwie amerykańskim zaczęły wyłaniać się dwie opcje polityczne, federalistyczna i demokratyczno-republikańska. Jefferson wyrósł na przywódcę tej drugiej. Republikanie, którzy sympatyzowali z Rewolucją Francuską, sprzeciwiali się centralizmowi federalistów i walczyli o autonomię poszczególnych stanów.
Jefferson po raz pierwszy kandydował w wyborach prezydenckich w 1796 roku. Przegrał z Johnem Adamsem i objął stanowisko wiceprezydenta. Wygrana w wyborach z 1800 roku zapewniła mu najwyższą godność w państwie.
Poprawa stosunków z Francją pozwoliła Jeffersonowi na obcięcie wydatków na wojsko. Zniósł podatki nałożone na whiskey, zredukował o 30% zadłużenie kraju. Wysłał eskadrę wojenną, której zadaniem było zwalczanie piratów berberyjskich napadających na Morzu Śródziemnym na amerykańskie statki handlowe. W 1803 roku nabył od Napoleona Luizjanę.
Podczas drugiej kadencji głównym celem polityki Jeffersona było uniemożliwienie wplątania Stanów Zjednoczonych w wojny napoleońskie. Obie walczące strony próbowały wmieszać w konflikt amerykańskie statki handlowe. W związku z tym Jefferson nałożył embargo na amerykańskich kupców handlujących z Europą.
Po drugiej kadencji Jefferson osiadł w swojej rezydencji - Monticello - gdzie pracował na rzecz Uniwersytetu Wirginii.
Zmarł w 50. rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości, w tym samym dniu, w którym zmarł John Adams.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.