Theodore Edgar McCarrick (ur. 7 lipca 1930 w Nowym Jorku), amerykański duchowny katolicki, arcybiskup Waszyngtonu, kardynał.
Studiował w seminarium Św. Józefa w Dunwoodie (Nowy Jork) i na Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie; obronił magisterium z historii i doktorat z socjologii. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1958, następnie uzupełniał studia w Waszyngtonie, a w czasie letnich miesięcy kierował Instytutem Studiów Hiszpańskich na Uniwersytecie Katolickim Puerto Rico w Ponce; instytucja ta zajmowała się rozpowszechnianiem znajomości języka hiszpańskiego i kultury portorykańskiej wśród księży i zakonników z Nowego Jorku. W latach 1961-1963 McCarrick pełnił funkcję dziekana na Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim oraz prowadził zajęcia na uczelni; w latach 1965-1969 był prezydentem Katolickiego Uniwersytetu Puerto Rico. W listopadzie 1965 został obdarzony tytułem papieskiego prałata domowego (w 1968 nazwę tego tytułu zmieniono na prałat honorowy). Od 1969 prowadził działalność duszpasterską w archidiecezji nowojorskiej, aktywnie zajmował się sprawami edukacji katolickiej. Promował m.in. edukację najuboższej młodzieży.
W latach 1971-1977 był sekretarzem arcybiskupa Nowego Jorku kardynała Terence'a Cooke'a. 24 maja 1977 został mianowany biskupem pomocniczym Nowego Jorku (ze stolicą tytularną Rusubisir), sakry udzielił mu 29 czerwca 1977 kardynał Cooke. Pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. edukacji. W listopadzie 1981 został przeniesiony na biskupa nowej diecezji Metuchen (New Jersey), a w maju 1986 został arcybiskupem Newark. W listopadzie 1998 objął funkcję przełożonego (superiora) misji sui iuris w Turks i Caicos (Antyle).
W listopadzie 2000 mianowany arcybiskupem Waszyngtonu, rządy w archidiecezji objął 3 stycznia 2001. W lutym 2001 papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera Ss. Nereo ed Achilleo. W listopadzie i grudniu 1997 arcybiskup McCarrick brał aktywny udział w specjalnej sesji Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, poświęconej Kościołowi w Ameryce, był m.in. członkiem rady postsynodalnej.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.