The Clash - brytyjska grupa punk rockowa. Grupa zastała założona jako kwartet w 1976 i rozpadła się w dziesięć lat później. The Clash uważa się za jednego z pionierów punk rocka.
W burzliwym okresie końca lat siedemdziesiątych XX wieku, grupa The Clash konkurowała o pierwszeństwo wśród zespołów grających punk rocka z The Sex Pistols. Trzy dziesięciolecia później po jej największym konkurencie pozostała tylko barwna legenda, a muzyka The Clash ciągle jest świeża i chętnie grana przez radiowe stacje. Podczas gdy Sex Pistoles uosabiali sobą czysty nihilizm i muzyczny anarchizm, The Clash tak w warstwie muzycznej, jak i podtekście ideologicznym pragnęło przynieść bardziej poważne przesłanie. Muzycy w swym zamyśle pragnęli swą muzyką walczyć o "sprawiedliwość społeczną" i wiele tekstów jej piosenek mówiło o aktualnych problemach bezrobocia, ubóstwa i społecznych konfliktach. W warstwie muzycznej muzycy reprezentowali nieco lepszy warsztat niż jej rywale, a jej produkcje miały bardziej profesjonalny charakter.
Powstanie grupy było wynikiem spotkania Micka Jonesa i Jeo Strummera w dole queue (kolejce do rejestracji w urzędzie dla bezrobotnych). Oboje byli pod wrażeniem muzyki amerykańskiej grupy Ramones i także pragnęli grać rock and rolla. Do grypy dołączyli początkujący malarz grający na gitarze basowej, Paul Simonon, który wniósł do grupy dbałość o artystyczny wydźwięk muzyki oraz Terry Chimes grający na perkusji. W ten sposób powstała wyjątkowa mieszanka osobowości, której wynikiem była niezwykła grupa, grająca niezwykłą muzykę.
Do najbardziej znanych piosenek grupy The Clash należą Complete Control, Clash City Rockers, Safe European Home, White Riot, Stay Free, I'm So Bored With the U.S.A., London's Burning, The Magnificent Seven, The Call Up, Police on My Back, kower standardu reggae Police & Thieves oraz uznana za największy przebój London Calling.
W 2003 grupa The Clash została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.
W grupie występowali: Dyskografia The Clash:
1977 The Clash
1978 Give 'Em Enough Rope
1979 London Calling
1979 The Clash (US Version)
1980 Sandinista!
1982 Combat Rock
1985 Cut The Crap
1988 The Story Of The Clash  Volume 1

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.