Thaksin Shinawatra (ur. 26 lipca 1949 w Chiang Mai), polityk tajlandzki.
Pracował jako policjant; w 1973 wyjechał na studia prawnicze do Stanów Zjednoczonych; po powrocie do kraju zbudował imperium telekomunikacyjne - stał się jednym z najbogatszych ludzi w Tajlandii; w 1998 założył partię Thai Rak Thai (syj. Tajowie Kochają Tajlandię); w wyborach parlamentarnych w 2001 jego partia zdobyła najwięcej mandatów, a Shinawatra został premierem; w 2005 Thai Rak Thai zdobyła w wyborach zdecydowaną przewagę i Shinawatra pozostał na stanowisku premiera na drugą kadencję, mając poparcie większości parlamentarnej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.