Texas Instruments - amerykańska firma z siedzibą w Dallas, Teksas, czołowy producent półprzewodników.
TI została założona w 1930 jako serwis geofizyczny zajmujący się poszukiwaniem złóż ropy naftowej za pomocą techniki fal dźwiękowych. W 1938 wydzielona została firma Geophysical Services, Inc., a firma nadrzędna przyjęła nazwę Coronado Corporation, po czym zakończyła działanie w 1945.
6 grudnia 1941 GSI została wykupiona przez kilku jej pracowników i jednego z jej założycieli - następnego dnia Stany Zjednoczone zostały zaatakowane przez Japonię i firma zdecydowała się podjąć produkcję wyposażenia do walki z wrogimi okrętami podwodnymi.
W 1951 GSI zmieniła nazwę na Texas Instruments i rozpoczęła produkcję tranzystorów na bazie umowy licencyjnej z Western Electric. W 1954 TI rozpoczęła pionierską produkcję pierwszych komercyjnych tranzystorów z krzemu i w tym samym roku wprowadziła na rynek pierwsze kieszonkowe radio tranzystorowe.
W 1958 jej pracownik, Jack Kilby zademonstrował pierwszy, wykonany z germanu układ scalony, który zawierał kilka tranzystorów na pojedynczym chipie. Trzy lata później TI pokazała pracujący komputer używający układów scalonych - kompletny komputer na chipie został wyprodukowany w 1971.
We wczesnych latach 80. TI wyprodukowała dużą liczbę tanich komputerów domowych 99/4a, potem rozpoczęła produkcję maszyn stacjonarnych PC, która jednak została wkróŧce przerwana. Przez szereg lat sprzedawała własną linię komputerów typu notebook. Wycofując się z tej działalności w 1997 sprzedając dział produkcyjny Acer Group.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.