Tetyda - w mitologii greckiej córką morskiego boga Nereusa i jego żony Doris, matka herosa Achillesa.
Wychowywała ją Hera. Przepowiednia głosiła, że Tetyda urodzi syna, który będzie silniejszy od własnego ojca. Ostudziło to zapał do pięknej boginki tak wielkich bogów jak Zeus czy Posejdon. Została wydana za mąż za śmiertelnika Peleusa. Kiedy urodziła Achillesa, starała się uczynić swego syna nieśmiertelnym, więc zanurzyła go w Styksie ale że trzymała go za piętę, pozostawiła - jedyne - słabe miejsce. Peleus przeciwny był takim działaniom Tetydy, ta więc zerwała ich małżeństwo i opuściła dom z Achillesem.
Wesele z okazji zaślubin Tetydy z Peleusem było znane z historii boskiego sporu. Jedyna nie zaproszona bogini niezgody, Eris, w zemście za brak zaproszenia rzuciła pomiędzy biesiadujących bogów jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" - tą spomiędzy Hery, Ateny i Afrodyty wybrał Parys.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.