Terry_Pratchett -
Terence David John Pratchett (urodzony 28 kwietnia 1948) jest angielskim pisarzem, autorem humorystycznych utworów fantasy, najlepiej znanym z serii powieściowej "Świat Dysku". Pierwsze dzieło literackie opublikował w wieku 13 lat, a w wieku 15 lat pierwsze komercyjne. W roku 1965 zaczął pracować jako dziennikarz. W roku 1971 wydano jego pierwszą powieść The Carpet People. Następne jego powieści to The Dark Side of the Sun (Ciemna strona słońca) (1976) i Warstwy wszechświata (1981).
W roku 1980 Terry Pratchett został rzecznikiem prasowym zarządu Centralnego Zarządu Elektroenergetyki m.in. elektrownii atomowych.
W roku 1998 został udekorowany przez królową angielską oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Dzieła

(tłumaczenia tytułów obejmują wyłącznie książki wydane w Polsce)

Świat Dysku

Wieloksiąg Pratchetta którego akcja toczy się w świecie o kształcie dysku, spoczywającego na grzbietach czterech słoni, stojących na skorupie A'Tuina - wielkiego żółwia, płynącego przez wszechświat. Patrz: Świat Dysku

Trylogia Nomów

Opowieści o Johnnym Maxwellu

Inne książki

  • 1971 - Dywan (The Carpet People), później mocno zmieniona i wydana ponownie w 1992
  • 1976 - Ciemna strona słońca (The Dark Side of the Sun)
  • 1981 - Warstwy wszechświata (Strata) - Drugie polskie wydanie jako Dysk, jedna z nielicznych książek science fiction w dorobku autora, nieco nawiązująca do Pierścienia Larry'ego Nivena.
  • 1989 - The Unadulterated Cat
  • 1990 - Dobry omen (Good Omens) z Neilem Gaimanem
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.