Terier szkocki to wywodząca się z XVIII wieku (podobnie jak cairn, west highland white terrier czy skye) krótkonożna rasa terierów, o dość twardym i upartym charakterze. Wzorzec dla niej ustalono w 1882.
Przez stulecia terier szkocki był wykorzystywany do zwalczania szkodników i szukania zwierzyny pod ziemią.
Cechuje się krępą budową ciała, stosunkowo długą głową, małymi, spiczastymi uszami i krótką szyją. Sierść ma długą, ubarwioną na czarno, szaro, siwo, niebieskoszaro, piaskowo.
Terier osiąga około 30 cm wysokości i waży 8-10 kilogramów.
Lubi towarzystwo ludzi, jednak do obcych odnosi się z rezerwą.
Rasa ta, jak rzadko która, ma grupę szalonych miłośników, zbierających wszelkie przedmioty, związane z wizerunkiem tej rasy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.