Teoria wszystkiego - zwrot żywy w środowisku fizyków teoretyków w znaczeniu ironicznym - tak określa się teorie zakrojone zbyt szeroko w porównaniu z inspiracją eksperymentalną. Zwrot bywa jednak wyrażeniem bezradnej tęsknoty za niedościgłą teorią obejmującą wszystkie znane fakty eksperymentalne. Na przykład, wujek Ijona Tichego - znanego bohatera powieści Science Fiction Stanisława Lema z lat '70 XX w - zajmował się pracą nad "Ogólną Teorią Wszystkiego". Z czasem, termin ten stał się popularnym określeniem kwantowych teorii wielkiej unifikacji, których celem jest stworzenie spójnego, jednolitego modelu matematyczno-fizycznego obejmującego wszystkie cztery fundamentalne oddziaływania fizyczne. Zwrot ten został spopularyzowany w latach '80 XX w poza środowiskiem fizyków przez Stephena Hawkinga w jego książce "W poszukiwaniu teorii wszystkiego".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.