Tenis zwany również ping-pongiem to sport rozgrywany przez 2 (gra pojedyncza - singel) lub 4 osoby (gra podwójna - debel) polegający na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przececiała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, nie dozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie potrafi odbić.

Historia

Tenisa stołowego wymyślono w Anglii w XX wieku. Grę nazwana ping-pongiem (nazwa zastrzeżona). W latach dwudziestych zaczęła się upowszechniać nazwa tenis stołowy. W roku 1927 w Londynie odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. W programie igrzysk olimpijskich gra pojawiła się w 1988. Od kilkudziesięciu lat w światowym tenisie stołowym dominują Azjaci, a w szczególności Chińczycy.

Stół

Stół ping-pongowy ma wymiary:
  • szerokość: 1,52m
  • długość: 2,74m
  • wysokość: 0,76m

Rakietka

Rakietka składa się z deski i dwóch specjalnych, gumowych okładzin. Deska musi być zrobiona w co najmniej 85% z drewna, pozostałą część często producenci wypełniają np. karbonem. Okładziny po obu stronach muszą być w kolorach czerwonym i czarnym, inne są niedopuszczalne.

Siatka i piłeczka

Siatka przymocowana na środku stołu do tenisa stołowego na wysokości 15,25cm. Piłeczka waży 2,7 g i wykonana jest z celuloidu. Piłeczka ma średnicę 40 mm, choć jeszcze kilka lat temu wynosiła ona 38 mm.

Najpopularniejsi obecnie zawodnicy

polscy: zagraniczni:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.