Tenis ziemny to sport rozgrywany przez 2 (gra pojedyncza) lub 4 osoby (gra podwójna) polegający na odbijaniu piłki (o średnicy ok. 6,5 cm) rakietą tenisową. Pole gry (kort) ma wymiary: 23,77 m długości i 8,23 m (gra pojedyncza) lub 10,97 m (gra podwójna) szerokości.
Należy odbić piłkę na pole przeciwnika ponad siatką o wysokości ok. 1 m. Piłka musi się na nim odbić, następnie przeciwnik powinien odbić ją z powrotem na twoje pole, dopuszczalne jest również uderzenie piłki zanim odbije się ona od własnego pola.
Najbardziej znanymi rozgrywkami tenisowymi są turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open. Ważnym turniejami indywidualnymi są także kończące sezon Masters kobiet i mężczyzn. Rozgrywkami drużynowymi w tenisie są Puchar Davisa oraz Puchar Świata (mężczyźni) i Puchar Federacji (kobiety). Od 1988 tenis powrócił na areny olimpijskie (w Seulu 1988 jeszcze jako dyscyplina pokazowa).

Pole tenisowe
Wymiary w stopach

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.