Teleportacja oznacza proces przenoszenia obiektów z jednego miejsca w inne, bez zachowania ciągłości istnienia obiektu w przestrzeni. Słowo "teleportacja" zostało po raz pierwszy użyte prawdopodobnie przez Charlesa Forta.
Przy obecnym stanie nauki i techniki rzeczywista teleportacja dotyczy jedynie cząstek elementarnych i oznacza dokładne skopiowanie stanu kwantowego cząstki w inne miejsce. Proces wiąże się ze zniszczeniem stanu kwantowego, a więc de facto cząstki, w poprzednim miejscu.
Teleportacja obiektów większych niż cząstki na przełomie XX i XXI wieku należy do dziedziny SF, okultyzmu i filozofii.

Teleportacja w fantastyce naukowej

Teleportacja jest bardzo popularnym motywem fantastyki naukowej, zwłaszcza tak zwanej hard SF. Występowała między innymi w twórczości Stanisława Lema oraz w serialu "Star Trek".
Jako fizyczne podstawy teleportacji dużych obiektów bywają wskazywane bardzo różne zjawiska, takie jak fale radiowe, lokalne zakrzywienie czasoprzestrzeni (wormhole), rzeczywista teleportacja na poziomie kwantowym itp.
Proces miałby polegać na zakodowaniu informacji o obiekcie, przesłaniu samej informacji do miejsca odbioru i odtworzeniu obiektu z materii lub energii tam dostępnej.
Z teleportacją związane są często podróże w czasie - inny popularny motyw SF.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.