Teatr Formistyczny powstał w Zakopanem z inicjatywy Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacy), Marcelego Staroniewicza, Rafała Malczewskiego i innych, jako scena amatorska. Inauguracją działalności było wystawienie dwóch sztuk Witkacego: Wariat i pielęgniarka (obecny tytuł - Wariat i zakonnica) oraz Nowe Wyzwolenie. Przedstawienie odbyło się 21 marca 1925 w sali hotelu Morskie Oko. Od sierpnia 1925 do 1927 r. Teatr Formistyczny działał jak sekcja Towarzystwa Sztuka Podhalan. W repertuarze Teatru były inne sztuki Witkacego, np. W małym dworku, Pragmatyk; dzieła Augusta Strindberga oraz przedstawienia "Szopki Zakopiańskiej".
W przedstawieniach tych brali udział m.in. Winnifred Cooper (angielska malarka mieszkająca w Zakopanem) i Józef Federowicz (kierownik stacji meteorologicznej w Zakopanem) a projektantami scenografii byli Rafał Malczewski i Witkacy.
W 1927 r. Teatr zakończył swoją działalność.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.