Taurus góry w południowej Turcji, graniczą z Wyżyną Anatolijską. Ciągną się na długości ok. 1500 km i szerokości do ok. 200 km. Składają się z szeregu, często równoległych pasm górskich i płaskowyży stromo opadających do M. Śródziemnego i ku wąskim nizinom nadmorskim.
Dzielą się na:
  • Taurus Zachodni - rzeźba alpejska (nad. zatoką Antalya)
  • Taurus Środkowy (Taurus Cylicyjski, Antytaurus) z najwyższym szczytem Taurusa — Kaldi Dag (3734 m)
  • Taurus Wschodni - charakter gór bryłowych (m.in. Taurus Armeński).
Zbudowane głównie z wapieni, w części środk. i wsch. także ze skał metamorficznych, na wschodzie pokrywy law bazaltowych. Sfałdowane w orgogenezie alp. Położone w strefie aktywnej sejsmicznie. Rozwinięta rzeźba krasowa (liczne groty i jaskinie). Główne rzeki : Göksu, Seyhan, Ceyhan, Eufrat i Tygrys. Jeziora: Beyşehir i Eğridir w Taurusie Zachodnim;
Na stokach południowych roślinność śródziemnomorska ( makia ),w części północnej - pułpustynie i stepy . W wyższych piętrach — resztki lasów z sosną, dębem, jodłą cylicyjską i cedrem libańskim. Powyżej 3500 m lodowce górskie. Bogate złoża rud chromu i miedzi w Taurusie Armeńskim.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.