Tatry_Zachodnie -

Tatry Zachodnie - największa część Tatr położona w Polsce i na Słowacji, między Huciańską Przełęczą a Przełęczą Liliowe, która graniczy z Tatrami Wysokimi. W linii prostej odległość między obiema przełęczami wynosi ok. 29 kilometrów.
Najwyższe szczyty Tatr Zachodnich: Trzon krystaliczny głównego grzbietu Tatr Zachodnich (a także Wysokich) stanowią głębinowe skały magmowe (granit, gnejs, łupki krystaliczne). Jednakże Czerwone Wierchy, należące do głównego grzbietu Tatr, zbudowane są również ze skał osadowych, podobnie jak południowe stoki Tatr, Tatry Bielskie i szczyty wokół Siwego Wierchu.
Doliny otaczające Tatry zbudowane są z fliszu podhalańskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.