Taszkient -

Taszkent - (Тошкент) stolica Uzbekistanu w Azji Środkowej położona na rzeką Czyrczyk na przedgórzu Tien–szanu. Zamieszkuje ją 2,1 mln. mieszkańców (1998). Jest głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalno-naukowym kraju, jednym z największych miast Azji Środkowej.

Historia:

Pierwsze wzmianki o Taszkencie pojawiły się w II-I wieku p.n.e.. W IV–V wieku miasto słynęło już jako ważny ośrodek handlowy pod nazwą Czacz (Szasz). W VIII w. zostało opanowane przez Arabów i zislamizowane. W IX–X w. znalazło się pod panowaniem Samanidów, natomiast w X – XIII w. Karachanidów. W XIV wieku Taszkent opanowali Timurydzi. W drugiej połowie XVI wieku został włączony do chanatu bucharskiego. W 1865 stał się częścią Rosji.
26 kwietnia 1966 miasto zostało poważnie zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi, po którym gruntownie je przebudowano. Od 1991 roku stolica niepodległego Uzbekistanu.

Ważniejsze zabytki:

  • mauzoleum szejka Hawendi Tachura z XV w
  • mauzoleum Junusa Chodży z XV w., pradziada założyciela dynastii Wielkich Mogołów – Babura
  • mauzoleum Kaffal Szaszi z XVI w. – uczonego islamskiego z okresu Szejbanidów.
  • meczet piątkowy (Juma) z XV w.
  • medresa Kukeldesz (Kukeltasz) z XVI w.
  • medresa Barak Chana z XVI w. – jej mufti to jeden z najważniejszych autorytetów islamu dla całego Uzbekistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.