Tamaryszek
Systematyka
Klasa:dwuliścienne
Podklasa:ukęślowe
Rząd:tamaryszkowce
Rodzina: tamaryszkowate
Nazwa systematyczna
Tamarix
Tamaryszek (Tamarix) - rodzaj krzewów lub małych drzew z rodziny tamaryszkowatych. Liczy około 50 gatunków z pustyń, półpustyń i stepów południowej Europy, północnej Afryki, Azji Mniejszej, środkowej Azji.

Charakterystyka

Pokrój
Nieregularny.
Pień
Pędy cienkie, rózgowate, pokładające się.
Liście
Drobne, łuskowate, gęsto dachówkowato osadzone na pędach, siedzące, opadające na zimę.
Kwiaty
Obupłciowe, małe, białe, różowe lub karminowe, zebrane w krótkie kłosowate grona, często tworzące szczytowe wiechy na zeszłorocznych pędach.
Owoce
Suche torebki z bardzo drobnymi nasionami.
Wymagania
Bardzo wytrzymałe na suszę, znaczne zasolenie gleby, zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Wymagają stanowisk słonecznych, gleb lekkich, piaszczystych.

Zastosowanie

Systematyka

Gatunki:
  • tamaryszek drobnokwiatowy, tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix parviflora, Tamarix tatrandra) - z południowej Europy, o kwiatach jasnoróżowych, kwitnący obficie w kwietniu-maju, dość wytrzymały na mróz. Krzew wysokości do 4 m. Preferuje miejsca nasłonecznione. Odpowiedni na ciepłe i osłonięte stanowiska na glebach lekkich i piaszczystych.
  • tamaryszek francuski (Tamarix gallica) - z zach. wybrzeży Morza Śródziemnego, o kwiatach różowych, kwitnący w czerwcu-sierpniu, dość wytryzmały na mróz.
  • tamaryszek jałowcowy (Tamarix arceuthoides)
  • tamaryszek odeski (Tamarix ramosissima')
  • tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix pentandra, Tamarix smyrnensis) - z pd-wsch Europy, Azji Mniejszej, środkowej Azji, o ciemno purpurowo czerwonych pędach, malowniczo zwisających, i kwiatach różowoczerwonych, kwitnący w sierpniu-wrześniu, dość wytryzmały na mróz. Liście są niebieskawo zielone. Krzew wysokości 3-5 m.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.