Tajemniczy ogród to tytuł powieści obyczajowej napisanej przez Frances Hodgson Burnett, po raz pierwszy opublikowanej w 1909 roku. Główną bohaterką jest Mary Lennox, która przyszła na świat w Indiach. Ojciec jej był urzędnikiem administracji kolonialnej. Mama nie pracowała , ale też nie zajmowała się mała córeczką . Gdy Mary miała dziewięć lat, jej rodzice zmarli w wyniku wybuchu epidemii cholery. Zostaje ona przygarnięta przez wuja Cravena w Anglii.
Dzięki tej książce poznamy świat angielskiej arystokracji w XIX wieku, życie w olbrzymiej rezydencji otoczonej ogrodem. Przygody bohaterów: Meary Lennox, Collin Craven i Dick Sowerby są związane z tajemniczym ogrodem, uczą prawdziwej przyjażni. Książka pokazuje jak pod wpływem przyrody Mary stała się szczęśliwym dzieckiem, osobą sympatyczną i lubianą. Pod wpływem tej zmiany pomaga bardziej nieszczęśliwemu kuzynowi niż sobie. Collin zyskuje miłość ojca, pragnie być zdrowym i silnym chłopcem. Dick natomiast jest przykładem "dziecka natury", postać niezwykle sympatyczna. Książka ma szczęśliwe zakończenie.
Książka doczekała się kilku ekranizacji filmowych:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.