{{Nazwa_koreańska| nazwa= Taekwondo | transkrypcja_poprawiona= Taegwondo | transkrypcja_MCR= T'aegwŏndo | transkrypcja_polska= | hangyl= 태권도 | hancha= 跆拳道 | IPA= | wymowa= | }} Taekwondo (hangyl: 태권도; hancha: 跆拳道) – narodowa sztuka walki Korei. Początkowo stworzona do celów militarnych, następnie zaadaptowana do użytku cywilnego.

Nazwa

Nazwa taekwondo składa się ze słów języka koreańskiego: tae (태/跆) oznaczającego stopę, kwon (권/拳) oznaczającego pięść oraz do (도/ 道) oznaczającego drogę lub filozofię życia.
Nazwę taekwondo przyjęto 11 kwietnia 1955 roku, za zgodą większości koreańskich mistrzów sztuk walki, w celu połączenia wielu zróżnicowanych stylów (takich jak kongsudo, taekkyon, kwonbop, subak, tangsudo) pod nazwą taesoodo. Za głównego twórcę tej sztuki walki uważa się mistrza Choi Hong Hi. On jest także autorem nazwy taekwondo obowiązującej od 1957.

Organizacje

Trzema największymi organizacjami taekwondo o zasięgu światowym są:
  • International Taekwon-do Federation (ITF), założona w roku 1966, w Polsce reprezentowana przez Polski Związek Taekwon-do ITF
  • World Taekwondo Federation (WTF), założona w 1973, w Polsce reprezentowana przez Polski Związek Taekwondo WTF
  • Global Taekwon-do Federation (GTF), w Polsce reprezentowana przez Polską Unię Taekwon-do

Technika

Podstawę taekwondo stanowią: system założeń filozoficzno-moralnych, techniki podstawowe (przede wszystkim nożne), ściśle określone układy formalne (w organizacji WTF jest 17 układów zwanych poomsae, w ITF 24 układy zwane tul, w GTF ćwiczy się układy z ITF jak również układy specyficzne dla GTF). Współzawodnictwo sportowe obejmuje przede wszystkim układy formalne i walkę. Rozgrywa się również inne konkurencje, np. w federacji ITF są to techniki specjalne i testy siły.

Nadbudowa

Zasady etyczne taekwondo wg mistrza Choi Hong Hi:
  1. grzeczność, uprzejmość (koreańskie yeui)
  2. rzetelność, uczciwość (koreańskie yomchi)
  3. wytrwałość (koreańskie innae)
  4. samokontrola, opanowanie (koreańskie gukgi)
  5. nieugięty duch, odwaga (koreańskie baekjul boolgool).
Taekwondo jest szeroko rozpowszechnioną na świecie formą samoobrony. Styl ten charakteryzuje duża ilość kopnięć. Gwarantuje on pełne wykorzystanie siły i szybkości, na jakie stać ludzkie ciało.

Stopnie

Stopień zaawansowania oraz umiejętności zawodnika taekwondo odzwierciedla noszony przez niego pas. Wyróżnia się 10 stopni uczniowskich (Kup), które zdobywa się od 10 Kup (najniższy) do 1 Kup, oraz 10 stopni mistrzowskich (Dan), które przydzielane są od 1 do 10 (w ITF – do 9).

Różnice w regułach walk

Najwidoczniejsza różnica między stylami walki reprezentowanymi przez trzy główne organizacje taekwondo jest taka, że regulaminy zawodów ITF i GTF pozwalają uderzać w twarz pięścią (w rękawicy), a regulamin WTF tylko nogą (pięścią można tylko w korpus – dlatego w WTF stosuje się głównie techniki nożne i nie używa się rękawic). Poza tym na zawodach organizowanych przez ITF i GTF walczy się z lekkim kontaktem a przez WTF z pełnym kontaktem.

Różnice ITF-WTF

W regulaminie ITF walki eliminacyjne seniorów składają z dwóch dwuminutowych rund, w przypadku juniorów rundy trwają po 1,5 minuty. Według regulaminu WTF walki mężczyzn składają się z trzech trzyminutowych rund, walki kobiet i juniorów z 3 rund po 2 minuty. Przerwy między rundami w obu regulaminach trwają po 1 minutę.
W walkach ITF powierzchnie uderzające stanowią: przednia i wierzchnia część pięści (apjuomuk, dungjoomuk) oraz każda część stopy do wysokości stawu skokowego. W WTF są to: przednia część pięści (pa-run ju-mok) -- niezależnie od kąta, toru ruchu czy umiejscowienia pięści -- i część nogi poniżej kostki. W obu regulaminach nie są dozwolone ataki golenią lub kolanem.
W ITF powierzchniami punktowanymi są przednie oraz boczne powierzchnie głowy i szyi, a także przednie oraz boczne powierzchnie tułowia od szyi do kolców biodrowych górnych przednich. Jeśli chodzi o WTF, to tam dozwolone powierzchnie stanowią powierzchnie pokryte ochraniaczem tułowia oraz przód i boki głowy do uszu (bez szyi i potylicy); jednakże w głowę wolno uderzać jedynie stopą.
W ITF punkty przyznaje się następująco: 1 punkt za: atak ręką na strefę środkową i wysoką, atak ręką w wyskoku na strefę środkową, atak nogą na strefę środkową; 2 punkty za: atak nogą na strefę wysoką, atak ręką w wyskoku na strefę wysoką, atak nogą w wyskoku na strefę środkową; 3 punkty za atak nogą w wyskoku na strefę wysoką. Uderzenia wielokrotne tą samą kończyną na tę samą strefę punktuje się jak pojedynczą technikę.

Taekwondo na igrzyskach olimpijskich

Taekwondo WTF, dzięki jasnym zasadom i dużej widowiskowości, zawitało na olimpiadzie w Seulu (1988) jako dyscyplina pokazowa. Obecnie, od igrzysk olimpijskich w Sydney (2000), Taekwondo WTF jest pełnoprawnym sportem olimpijskim. W Atenach (2004) Polska była reprezentowana przez Aleksandrę Uścińską.
Walki olimpijskie w Taekwondo WTF odbywają się w następujących kategoriach wagowych:
kobiety: <49, <57, <67, 67+
mężczyźni: <58, <68, <80, 80+
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.