b>Sztokholm (Stockholm) - miasto, stolica Szwecji, położone w środkowej części kraju na 14 wyspach oraz lądzie stałym nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Mälaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. Archipelag Sztokholmski, czyli 24.000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Ze 188 km² powierzchni miasta jedną trzecią stanowi teren zabudowany, pozostałe woda, lasy i parki. Sztokholm jest stolicą regionu Sztokholm.
Miasto zamieszkuje 764 689 osób, ale cały zespół miejski - 1 870 800 (30 września 2004, Statistics Sweden).
Niektórzy badacze wywodzą nazwę miasta od stock - skład i holm - wzgórze.

Historia

Sztokholm -
ój miasta rozpoczął się w XII wieku od cześci zwanej dzisiaj Gamla Stan - Stare Miasto. Za założyciela miasta uwazany jest Birger Jarl. Od 1436 Sztokholm jest stolicą Szwecji. Po okresie walk szwedzko-duńskich w XV i XVI w. w 1523 r. Sztokholm został zdobyty ostatecznie przez Gustawa I Wazę. Na Gamla Stan (Stare Miasto) znajduje się, ukończony w roku 1754, rokokowo-gustawianski murowany Pałac Królewski, wybudowany po wielkim pożarze, jaki zniszczył niemal całe drewniane wówczas Stare Miasto. Niedaleko Gamla Stan na Riddarsholm znajduje się Riddarholmskyrkan - nieczynny od dawna kościół, zbudowany przez franciszkanów w 1280 roku. Kościół spełnia od dawna rolę nekropolii królów szwedzkich. Ratusz sztokholmski pochodzi z początków XX wieku.
W mieście jest ok. 70 muzeów, z których najczęściej odwiedzane jest Muzeum Okrętu VASA.
W Sztokholmie rozgrywane były Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1912.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.