Szpieg to potoczne określenie osoby zajmującej się wykradaniem tajemnic, czyli szpiegostwem.
Szpiedzy są obecni w historii ludzkości od tak dawna, od jak dawna obecne są w niej tajemnice. Zadaniem szpiegów jest odkryć tajemnice innych - zwykle innych krajów, ale współcześnie także innych firm (szpiegostwo przemysłowe) - i to najlepiej tak, aby owi inni nie zorientowali się że tajemnice zostały im wykradzione. Pracując nad tym szpiedzy sami starają się utrzymać w tajemnicy charakter swojej misji - podają się za inne osoby, komunikują z mocodawcą w ukryty sposób itd.
Szpieg jest obecnie określeniem potocznym, ponieważ w drodze specjalizacji zajmujących się tym ludzi podzielić można na:
  • oficerów wywiadu - są to etatowi oficerowie wywiadu wojskowego lub cywilnego wykonujący tajne misje na terenie innych krajów,
  • agentów - są to zwykle obywatele państwa, którego tajemnice wykradają zwerbowani przez obcy wywiad.
Ze względu na tajemnicę otaczającą szpiegów ich działalność stała się kanwą dla całej gałęzi kultury popularnej - powieści i filmów szpiegowskich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.