Sznaucer olbrzym
Inne nazwy
Sznaucer monachijski, sznaucer piwny (dawne nazwy)

Kraj patronacki
Niemcy
Klasyfikacja
FCI: Grupa II, Sekcja 1
AKC:
ANKC:
CKC:
KC:
NZKC:
UKC:
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
Sznaucer olbrzym- jedna z ras psów.
Pochodzenie rasy i krótki rys historyczny:
Najprawdopodobniej przodkiem sznaucera olbrzymiego była stara górnobawarska odmiana psa wiejskiego, używanego do zaganiania i stróżowania. Przed drugą wojną światową hodowlę rozwinął Calaminus, który nigdy nie ujawnił z jakimi rasami krzyżował osobniki hodowlane. Aby uzyskać odpowiednią maść i uszlachetnić sylwetkę, pewne jest, że do krzyżowania użył czarnego doga niemieckiego. Spekuluje się, że użyte zostały także pudle olbrzymie.
Użytkowość:
Początkowo psy te były hodowane tylko na terenach wiejskich przez chłopów wykorzystujących je do stróżowania gospodarstw, a także pilnowania wozów browarskich (stąd dawna nazwa sznaucer piwny).
Temperament:
Odważny, rodzinny, niezawodny stróż i obrońca, który potrzebuje zdecydowanego podejścia.
Budowa:
Duży, niezbyt masywny, na kufie, podobnie jak u wszystkich sznaucerów, dłuższy, specjalnie pielęgnowany włos.
Szata i umaszczenie:
Najczęściej spotykane umaszczenie to czarne w całości, rzadziej spotykane są osobniki o umaszczeniu pieprz i sól.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: suki: 60-65, psy: 65-70 cm;
- waga: ok.35 kg.
Utrzymanie:
Konieczność systematycznego trymowania.
Popularność w Polsce:
?
Ciekawostki:
Za oficjalną datę powstania rasy (wg E. Harmsa) można przyjąć rok 1910, kiedy do hodowlanej księgi Klubu Sznaucera i Pinczera wpisano trzy suki i sześć psów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.