Szlezwik -
z zaznaczoną granicą duńsko-niemiecką
Szlezwik (duń. Slesvig, niem. Schleswig) to region południowej Jutlandii, rozciągający się ok. 30 kilometrów na północ i 40 na podłudnie od granicy duńsko-niemieckiej.
Znaczenie regionu polega na umożliwieniu transportu towarów między Morzem Północnym a Bałtykiem oraz połączeniu szlaków handlowych z prowadzących Rosji ze szlakami wiodącymi wzdłuż Renu i wybrzeża Atlantyku.

Historia

Szlezwik wraz z Holsztynem był punktem zapalnym w stosunkach duńsko-niemieckich w XIX wieku. Księstwo Szlezwiku było do 1864 roku lennem duńskim, a w unii personalnej z królestwem Danii było od 1460. Od 1864 Szlezwik-Holsztyn był częścią Prus, aż do referendum w 1920, po którym północna część regionu została przyłączona do Danii (okręg Sønderjyllands Amt), a południowa została w Niemczech (okręg Szlezwik-Holsztyn).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.