Szewach Weiss (ur. 5 lipca 1935), izraelski polityk, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2000-2003.
Urodził się w Borysławiu w Polsce (obecnie Ukraina), ukrywany, przeżył w Polsce Holokaust. Od 1947 zamieszkał w Izraelu. W przeszłości był żołnierzem, traktorzystą, sportowcem, dziennikarzem radiowym. Jest absolwentem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Wydziału Prawa w Tel-Awiwie. W 1975 był założycielem Wydziału Mediów na Uniwersytecie w Hajfie i od tego roku był profesorem nauk politycznych na tej uczelni.
Od 1969 do 1981 był radnym w Hajfie, od 1977 do 1999 członkiem Komitetu Centralnego izraelskiej Partii Pracy. Od 1981 był posłem do Knessetu (izraelskiego parlamentu). W latach 1988-1992 był wiceprzewodniczącym, a następnie w latach 1992-1996 przewodniczącym Knessetu. Przy wielu okazjach reprezentował Knesset za granicą, a w latach 2000 - 2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji w Polsce, brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego znajomość języka polskiego. Od 2000 jest Przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem.
Jest autorem kilkudziesięciu książek: dla dzieci, z dziedziny nauk politycznych, zarządu miejskiego oraz na temat Holocaustu, w tym "Dziecko Holokaustu".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.