Wieś i sołectwo położone w gminie Rogóźno w powiecie grudziądzkim, 5 km na zachód od innej wsi o podobnej nazwie - Szembruk która leży nad rzeką Gardęgą. Nazwa z niem. Schöne Brücke ("piękny most"). Szembruczek przed 1918 r. nazywał się Klein Schönbrück, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i włączeniu w jej granice otrzymał obecną nazwę. Geograficznie położona na 53°34'0N 19°0'0E, na wys. 94 m n.p.m.
Wieś obsługiwana pocztowo przez Urząd Pocztowy w Rogóźnie, kod pocztowy 86-318.
Szembruczek należy do parafii Szembruk pod wezwaniem Św. Bartłomieja ((drewniana świątynia z 1715) podległej dekanatowi Łasin diecezji toruńskiej. We wsi mieści się szkoła podstawowa, w pobliżu funkcjonuje nieduża odlewnia żeliwa i miedzi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.