Szamil Salmanowicz Basajew (ur.14 stycznia 1965 r. w górskiej wiosce Wiedeno w Dagestanie) przywódca czeczeński.
W latach 80. dorabiał w Moskwie składając komputery. Rozpoczął też działalność przestępczą prowadząc nielegalny handel bronią. W czasie nieudanego przewrotu w Moskwie stanął po stronie Borysa Jelcyna. Gdy dowiedział się o antyrosyjskiej rebelii w Czeczenii wyjechał do tej republiki.
Wtedy też usłyszał o nim świat. Porwał rosyjski samolot pasażerski i zmusił go do lądowania w Ankarze, gdzie, na zażądanej przez niego konferencji prasowej, postanowił opowiedzieć światu, co dzieje się w Czeczenii. Ostatecznie władze tureckie pozwoliły mu na powrót do Rosji. Bez powodzenia startował w wyborach prezydenckich w Czeczenii w 1991 roku. Karierę bojownika kontynuował w Abchazji walcząc wraz z rosyjskimi ochotnikami przeciwko Gruzinom (1992-1993). Szkolił się w obozach wojskowych w Rosji (1992 r.) i Afganistanie (1994 r.).
Po wybuch wojny w Czeczenii, uczestniczył w walkach z Rosjanami jako komendant polowy.
W 1995 r. najechał ze swym 150 osobowym oddziałem rosyjskie miasto Budionnowsk. Czeczeńcy zabarykadowali się w szpitalu, biorąc do niewoli tysiąc zakładników. Po negocjacjach z Rosjanami bojowników Basajewa wypuszczono do Czeczenii. W 1996 r. dowodził operacją odbicia Groznego.
Ubiegał się o urząd prezydenta Czeczenii, przegrał jednak z Asłanem Maschadowem. Objął stanowisko wicepremiera, z którego zrezygnował w 1998 r.
W sierpniu 1999 roku oddziały bojowników islamskich kierowane przez Basajewa i Ibn-ul-Khattaba, wkroczyły do Dagestanu, ogłaszając Basajewa przywódcą republiki islamskiej. Stało się to jednym z pretekstów rozpoczęcia II wojny czeczeńskiej. W czasie zdobywania przez Rosjan Groznego (2000 r.) udało mu się zbiec - podczas wycofywania się z miasta stracił stopę. Od tego czasu prowadzi walkę partyzancką. Od 2001 r. stoi na czele zorganizowanego przez siebie "batalionu" najbardziej radykalnych bojowników. Wział odpowiedzialność za wiele zamachów, m.in. za zamach z 9 maja 2004 roku, w którym zginęło sześć osób, w tym promoskiewski prezydent Czeczenii Achmad Kadyrow.
17 września 2004 roku w liście publikowanym w Internecie Szamil Basajew przyznał się do odpowiedzialności za atak zbrojny na szkołę w Biesłanie. Podał wiele szczegółów z tego ataku, a także szczegółowy skład komanda, które go wykonywało. Jednocześnie oświadczył, że zamachy na 2 samoloty pasażerskie z 24 sierpnia oraz dwa wybuchy w Moskwie, które miały miejsce 31 sierpnia też są dziełem jego ludzi.
Armia i siły bezpieczeństwa Rosji wielokrotnie ogłaszały śmierć Basajewa, jak dotąd jednak nie udało jej się go złapać, ani zabić.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.