Syrakuzy (łac. Syracusae, wł. Siracusa) - miasto we Włoszech we wschodniej Sycylii, powstało jako antyczna kolonia greckich Dorów z Koryntu w 734 roku p.n.e. Początkowo w Syrakuzach panował ustrój arystokratyczny, potem demokratyczny. Tyranię wprowadził Gelon w 485 roku p.n.e. W V wieku p.n.e. tyrani Syrakuz sięgnęli po hegemonię w Wielkiej Grecji i walczyli z powodzeniem (bitwa pod Himerą, 480 p.n.e.) z zajmującymi zachód wyspy Kartagińczykami.
Syrakuzy składały się z pięciu dzielnic:
  • Achradine, gdzie znajdowała się świątynia Zeusa
  • Tyche, gdzie znajdowała się świątynia tej bogini
  • Neapolis, gdzie znajdował się największy teatr na Sycylii
  • Epipolai
  • wyspa Ortygia, gdzie znajdowało się silnie obwarowane akropolis i pałac tyranów
W mieście tym żył i tworzył Archimedes, który zginął z rąk Rzymian podczas oblężenia miasta w czasie II wojny punickiej w 212 roku p.n.e. W trakcie tych walk Archimedes skonstruował wiele machin wojennych używanych do obrony miasta. Do II wojny punickiej Syrakuzy przystąpiły po stronie Kartaginy, chcąc odzyskać utraconą niezależność - podczas I wojny punickiej Hieron II, tyran Syrakuz był sprzymierzeńcem Rzymu. Zdobyte i złupione w 212 roku p.n.e. przez Rzymian miasto stało się częścią pierwszej kolonii imperium, czyli Sycylii.
Wraz z całą wyspą w 878 Syrakuzy zostały zdobyte przez Arabów. W 1085 miasto zajęli Normanowie, którzy stworzyli, rządzone przez własną dynastię, dobrze prosperujące królestwo.
Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny amfiteatru i teatru, a katedra jest po prostu nieco przebudowaną świątynią Minerwy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.