Sylwester II, papież – jego pontyfikat przypadał w okresie od 2 kwietnia 999 do 12 maja 1003.
Urodził się w Aurillac w Owernii w południowo-centralnej Francji, ok. 945 jako Gerbert z Aurillac. Był benedyktynem i pierwszy papieżem Francuzem. Bardzo wykształcony: klasycznie w opactwie benedyktynów w Aurillac oraz w szkołach arabskich w klasztorze Santa María de Ripoll w Katalonii (gdzie studiował matematykę, astronomię i mechanikę).
W latach 972-982 nauczyciel szkoły katedralnej w Reims, następnie na dworze Ottona II; od 991 arcybiskup Reims, od 998 r. Rawenny; wychowawca króla francuskiego Roberta II Pobożnego; wychowawca i doradca cesarza Ottona III; dążył do odrodzenia pod berłem Ottona III cesarstwa rzymskiego jako uniwersalnej monarchii chrześcijaństwa; zapoczątkował organizację Kościoła w Polsce (999 kanonizował św. Wojciecha, 1000 utworzył arcybiskupstwa w Gnieźnie) i na Węgrzech.
Jest uznawany za najwybitniejszego uczonego swej epoki; był popularyzatorem osiągnięć nauki arabskiej, m.in. pierwszy w Europie używał cyfr arabskich, jednak jeszcze bez zera. Jako jeden z pierwszych uczonych europejskich zajmował się logiką formalną. Skonstruował abak Gerberta, a także pierwszy zegar mechaniczny i kilka instrumentów astronomicznych. Skonstruował również kilka instrumentów muzycznych, w tym organy. Jest autorem traktatu De rationali et de ratione uti, w którym rozważa m. in. kwestię klasyfikacji nauk. Był też słynnym kolekcjonerem manuskryptów.
Zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Jana na Lateranie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.