Svante August Arrhenius (urodzony 19 lutego 1859 – zmarł 2 października 1927) - szwedzki chemik i fizyk, jeden z twórców chemii fizycznej.
Studiował w Uppsali i został docentem chemii fizycznej. Opracowywał teorię dysocjacji elektrolitycznej. Zajmował się: właściwościami toksyn i antytoksyn, kinetyką chemiczną, badaniem temperatur planet i korony słonecznej oraz badaniem zorzy polarnej. Jest twórcą teorii panspermii dotyczacej pochodzenia życia na Ziemi, w 1907 r. W 1903 r. otrzymał Nagrodę Nobla za swoje osiągnięcia w zakresie elektrochemii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.