Superkomputer -
Superkomputer to komputer o bardzo wielkiej mocy obliczeniowej.
Postęp technologiczny w dziedzinie informatyki jest tak wielki, że zaliczane jeszcze kilkanaście lat temu do klasy superkomputerów dziś ledwie mogą pod względem wydajności konkurować z komputerami osobistymi. Dla przykładu, moc obliczeniowa jednego z najbardziej wydajnych superkomputerów lat osiemdziesiątych Craya-2 wynosiła około 4 gigaflopsów czyli jest porównywalna z mocą stacji graficznej.

Historia

Pierwsze superkomputery powstały w latach 60-tych według projektów Seymour Cray'a w Control Data Corporation. W latach 70-tych Cray załozył własną firmę produkującą superkomputery, Cray Research i słowo Cray stało się prawie synonimem superkomputera.

Najszybsze superkomputery

Oprócz komputerów wektorowych do superkomputerów zalicza się też klastry komputerowe.
Moc obliczeniowa zainstalowanych superkomputerów nieustannie ulega zmianie w wyniku uruchamiania nowych maszyn i co kilka miesięcy inny ośrodek ogłasza, że właśnie uruchomił jeden z najszybszych superkomputerów na świecie. Do niedawna najszybszy był Earth Simulator firmy NEC w Japonii. Składa się z 5120 procesorów i osiąga moc obliczeniową rzędu 35860 gigaflopsów (miliardów operacji na sekundę) czyli ok. 3,6 teraflopsa. Obecnie spadł na trzecie miejsce zaś najszybszy jest (listopad, 2004) Blue Gene firmy IBM i amerykańskiego Departamentu Energii.
Najszybszym superkomputerem w Polsce jest obecnie (październik, 2004) SuperDome 878 Telekomunikacji. Składa się z 384 procesorów i osiąga teoretyczną moc obliczeniową rzędu 744 gigaflops. Nie jest jednak wykorzystywany do obliczeń naukowych.

Centra superkomputerowe w Polsce

Linki zewnętrzne

Aktualna lista 500 największych superkomputerów na świecie
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.