Suchumi -
)
Suchumi - (abchask. Сухум, ros. Сухуми, gruz. სოხუმი) stolica Abchazji, de facto niezależnego państwa na Kaukazie, które jednak na forum międzynarodowym uznawane jest jako integralna część Gruzji. Według danych z 1989 r miasto liczyło 121 406 mieszkańców, natomiast zgodnie z najnowszymi szacunkami na 1 stycznia 2004 mieszkało tu już tylko 92 300 osób.
Miasto jest ulokowane w zatoce, na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego i pełni funkcję portu, ważnego węzła komunikacyjnego oraz centrum turystycznego. Znane jest ze swych sanatoriów, źródeł mineralnych i łagodnego, podzwrotnikowego klimatu. Do roku 1992, czyli do wybuchu wojny gruzińsko-abchaskiej, było to miasto wielokulturowe i wielonarodowościowe, zamieszkałe przez przedstawicieli kilku rozmaitych nacji i gdzie w powszechnym użyciu było dziewięć różnych języków (z abchaskim, gruzińskim i rosyjskim na czele). W mieście działa kilka instytutów naukowych, łącznie z Uniwersytetem Abchaskim.
Suchumi jest spadkobiercą greckiej kolonia Dioskurii, która została tu założona w VI w. p.n.e.. W okresie panowania rzymskiego i bizantyjskiego miasto nosiło nazwę Sebastopolis. Później było turecką twierdzą graniczną aż do czasów włączenia Abchazji w granice carskiej Rosji.
Podczas konfliktu abchasko-gruzińskiego na początku lat 90. XX w., Suchumi było centrum działań wojennych, czego efektem były duże zniszczenia: doszczętnie zrujnowany został np. budynek Archiwum Narodowego. I choć upłynęło już ponad dziesięć lat od zakończenie konfliktu, miasto nadal odczuwa skutki zarówno wojny jak też blokady, wynikającej z braku międzynarodowego uznania Abchazji jako niezależnego państwa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.