Stronnictwo Ludowe, polska chłopska partia polityczna, utworzona w marcu 1931 roku z połączenia "Piasta", "Wyzwolenia" i Stronnictwa Chłopskiego. Podczas II wojny miała kryptonim SL-"ROCH".
8 lipca 1945 - kilka dni po powrocie Mikołajczyka do kraju odbyła się w Warszawie konferencja w której uczestniczyli członkowie przedwojennego Naczelnego Komitetu Wykonawczego SL, podziemnego Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego oraz przedstawiciele zarządów wojewódzkich SL. Postanowiono ujawnić konspiracyjne SL-Roch oraz powołano Tymczasowy Komitet Wykonawczy SL. 12 lipca organ ten wyłonił prezydium, w którym funkcję prezesa powierzono choremu Wincentemu Witosowi, a pierwszym wiceprezesem został Mikołajczyk. Ponieważ w tym samym czasie komuniści zorganizowali własną partię, także pod nazwą Stronnictwo Ludowe, to zaistaniała sytuacja w której funkcjonowały dwa SLe. Przywódcy obu partii nie doszli do porozumienia w sprawie zjednoczenia i dlatego 22 sierpnia 1945 r. Prezydium Krajowej Rady Narodowej wyraziło zgodę na działalność partii Mikołajczyka, która odtąd występowała pod nazwą Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL).
Komunistyczne Stronnictwo Ludowe stanowiło trzon późniejszego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL).

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.