(sofistów, a upowszechniony przez oligarchii. Stosowany jako nazwa:
formy rządów w starożytnej Grecji
najwyższej warstwy w społeczeństwach niewolniczych i feudalnych.
Arystokracja w starożytności
W ustroju arystokratycznym podmiotem władzy państwowej była grupa „najlepszych", nie odpowiedzialna przed narodem, ale sprawująca rządy wedle własnego uznania. Rządy arystokratyczne mogły mieć charakter bardzo różnorodny, bardziej lub mniej ograniczony.
(z mieszczaństwa, następnie ogółu przedsiebiorców i osób zamożnych. Od końca XV wieku jest to określenie górnych, zamożnych warstw mieszczaństwa. Burżuazji przypisuje się swoisty styl życia: model rodziny, upodobania, hierarchię wartości, itp.
Wiejskie dominująca w społeczeństwach przedprzemysłowych, zajmująca się produkcją rolną. Chłopów charakteryzuje specyfika warunków życia, obyczajów i tradycji, wynikająca z powiązania warsztatu produkcyjnego z gospodarstwem domowym oraz uzależnienie procesu produkcji od warunków naturalnych.
Rola tej warstwy jako istotnej była podkreślana przez rewolucyjnych marksistów postulujących wizję społeczeństwa komunistycznego, opartego na chłopstwie i proletariacie.
Kategoria społecznozawodowa, mająca znamiona warstwy społecznej oznaczająca osoby zatrudnione na stanowiskach pracowniczych, zazwyczaj jako gospodarstwa rolnicze. Kategoria ta występowała w Polsce okresie bezrobotnymi ze względu na to, iż wobec konieczności zmniejszania zatrudniania w zakładach pracy, tego typu osoby posiadały dodatkowe środki utrzymania. .
W społeczeństwie informacyjnym jest to kategoria osób lub klasa społeczna znajdująca się pomiędzy proletariatem i digitariatem. Termin ten określa osoby posiadające dostęp do Internetu i innych technologii informacyjnych, ale korzystające z niego w sposób bierny, tzn. osoby przeszukujące bazy danych, oglądające strony internetowe, ale ich nie przekształcające. Ze względu na ciągle rozwijającą się cyberprzestrzeń granice tej kategorii osób nie zostały jasno określone.
W społeczeństwie informacyjnym jest to kategoria osób lub hierarchii społecznej (ponad danych znajdujących się w cyberprzestrzeni.
Do tej klasy należą przede wszystkim bardzo dobrze opłacani specjaliści technologii informatycznych, danych z sieci oraz oprogramowania.
W ujęciu Umberto Eco digitariat jest podporządkowany jeszcze wyższej warstwie społecznej, jaką jest kognitariat.
Wyodrębniony stan obejmujący osoby sprawujące kult religijny.
Duchowieństwo jako pojęcie szersze niż prawie wyznaniowym, które zazwyczaj odróżnia duchowieństwo, czyli kler (gr. kleros udział), od wiernych, czyli laików (gr. laos lud). .
Kategoria osób znajdujących się najwyżej w hierarchii społecznej, ekonomicznej lub politycznej mających realny wpływ na kształtowanie postaw i idei w społeczeństwie. Jest to zazwyczaj mała grupa, która ukształtowała się wewnątrz dużych grup społecznych, takich jak naród, społeczeństwo czy klasa społeczna. .
Inteligencja, intelektualiści określenie warstwy społecznej żyjącej z pracy umysłu, wykształconej ostatecznie w stanu mieszczańskiego i zubożałej szlachty. Tradycyjnie inteligencja obejmowała nauczycieli, artystów, inżynierów i czasami też urzędników, obecnie - osoby zajmujące pozycje zawodowe, wymagające wyższego wykształcenia.
Pojęcie inteligencja pochodzi od wyrazu język francuski przyswojony został wyraz intelligence na przełomie XVIII i XIX w.
(z portugalskiego casta rasa) w socjologii, zamknięta grupa społeczna, której członkostwo uzyskuje się przez urodzenie (dziedziczenie). Zajmuje określona pozycję w hierarchicznym układzie społecznym, ma ustalone przywileje, usankcjonowana jest prawnie i religijnie, np. w Indiach - kasty hinduskie.
Kasty hinduskie (sans. varṇa - "kolor, barwa, barwnik") - właściwie dźāti, podstawowe jednostki w systemie indyjskiej organizacji społecznej zwane także warnami.
Definicja
Początkowo w XIXII wieku słowo kmieć oznaczało dostojników książęcych lub królewskich.
W XIV i chłopa" ,które było pogardliwym określeniem niewolnego parobka lub sługi.
Obecnie w mowie potocznej kmieć jest synonimem chłopa lub wieśniaka.
Etymologia
Zdaniem prof. Franciszka Sławskiego słowo "kmieć" pochodzi od łacińskiego comes w dopełniaczu comitis oznaczające towarzysza, zwłaszcza panującego albo wodza; osobę należącą do orszaku panującego.
Szlachta zasciankowa (zwana także gołotą) najliczniejsza w szlachty w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Składała się ze zbiedniałych członków dawnego stanu rycerskiego. Najczęściej od włościan odróżniała się jedynie prawem głosu na sejmach i sejmikach oraz tradycjami rodzinnymi i posiadniem herbu.
Dzięki zasadzie równości stanu szlacheckiego (szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie) gołota stała się z czasem obiektem walki o głosy.
Miast, czyli osób wolnych, podlegających prawu miejskiemu, uformowany w średniowieczu. Po upadku państwa stanowego klasa społeczna, nazywana częściej burżuazją (z fr. bourgeoisie - mieszkańcy miast); rzadziej mieszczaństwem nazywa się ogół mieszkańców miast. Ze względu na ideologiczne pejoratywne nacechowanie pojęć "mieszczaństwo" i "burżuazja" współczesna socjologia używa częściej określenia klasa średnia.