Storegga - grupa trzech podwodnych osuwisk na krawędzi szelfu kontynentalnego na Morzu Norweskim, około 100 km od wybrzeża Møre. Są to największe dotychczas odkryte osuwiska na ziemi, obszarem dorównujące Islandii. Osunięcie się takiej masy ziemi wywołało megatsunami na północnym Atlantyku, którego ślady odnaleziono m.in. w Szkocji. Ostatnie z osuwisk w tym rejonie powstało około 6100 p.n.e.
Osuwiska Storegga zostały odkryte podczas prac przygotowawczych przy wydobyciu gazu ziemnego ze złoża Ormen Lange. Nazwa "Storegga" oznacza po norwesku "wielka krawędź".
Badania geologiczne wykazały, że materiał, który się osunął, nagromadzony tu został podczas ostatniej epoki lodowcowej. Prawdopodobieństwa powstania nowego osuwiska jest niskie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.