Główna siedziba administracyjna Polski, obecnie Warszawa.
Na początku rolę stolicy pełniły Gniezno i Poznań, za rządów Kazimierza Odnowiciela w związku ze zniszczeniem Poznania w 1038 przez najazd księcia czeskiego Brzetysława stolicę przeniesiono do Krakowa. Za panowania Władysława Hermana funkcję stolicy pełnił Płock, jednak późniejsi władcy wrócili do Krakowa. W krótkim okresie, podczas panowania Przemysła II (1290 - 1296) stolicę stanowił ponownie Poznań. Zygmunt III Waza w 1596 przeniósł stolicę do Warszawy, jako że była ona bliższa interesującym go sprawom szwedzkim, a również dlatego, iż w 1595 miał miejsce pożar na Wawelu zaprószony podczas eksperymentu alchemicznego w obecności króla. W późniejszej historii Polski dwukrotnie stolicą był Lublin (w 1918 i w 1944 roku).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.