Stawonogi
Stawonogi -
(Aphantopus hyperantus) (przedstawiciel łuskoskrzydłych) i kwietnik (Misumena vatia) (przedstawiciel pająków)
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Nazwa systematyczna
Arthropoda
Stawonogi (Arthropoda) - najliczniejszy typ zwierząt na Ziemi. Nazwa Arthropoda pochodzi od greckiego słowa arthon - 'staw'. Ich przodkami były wieloszczety (typ: pierścienice). Określa się ilość gatunków tego typu na około 1 500 000 i więcej co daje im zdecydowaną przewagę nad innymi gatunkami.

Systematyka

Typ: stawonogi (Arthropoda)

Układ ruchu

Stawonogi wykształciły sobie szkielet z przyczepionymi włóknami mięśniowymi poprzecznie prążkowanymi zebranymi w wiązki . Mięśnie można podzielić na zginacze oraz prostowniki zapewniające możliwość zmiany położenia elementów szkieletowych - a więc umożliwiające ruch. Odnóża charakteryzuje członowanie czyli ruchome zestawienie rurkowatych części odnóży. Podstawą ich działania są stawy.
SkorupiakiPajęczakiOwady

 1. czułki (2 pary)
  1. antenule
  2. anteny
 2. odnóża gębowe (6 par)
  1. żuwaczki
  2. szczęki (I i II pary)
  3. szczękonóża (I, II i III pary)
 3. odnóża kroczne (5 par)
 4. odnóża odwłokowe (5-6 par)
Stawonogi -


 1. zaniknięcie czułek
 2. odnóża gębowe (2 pary)
  1. szczękoczułki
  2. nogogłaszczki
 3. odnóża kroczne z pazurkami

 1. czułki (jedna para)
 2. odnóża gębowe (3 pary)
  1. żuwaczki
  2. szczęki (I i II pary)
 3. odnóża kroczne z pazurkami (3 pary)

Układ oddechowy

Budowa układu oddechowego jest oczywiście zależna od środowiska życia.
Skorupiakokształtne - skrzelodyszne, układ oddechowy związany z odnóżami (podobnie jak u wieloszczetów) - blaszkowate skrzela u podstawy odnóży krocznych.
Pajęczaki - tchawkowe, płucotchawkowe.
Tchawkodyszne - ten podtyp wykształcił sobie unikalny system oddechowy, oparty na sieci rurek oplatających całe ciało, z przetchlinkami na bokach i odwłoku. Rurki te prowadzą do pni tchawkowych - rozgałęziających się na coraz drobniejsze. Końcowe odcinki zawierają płyn, w którym może rozpuszczać się tlen i dyfundować do otaczających komórek. Taki układ zapewnia bardzo wydajną wymianę gazową - szczególnie przydatną owadom podczas lotu.

Układ krążenia

Stawonogi posiadają otwarty układ krążenia (krew wylewa się do jamy ciała), a jego budowa jest skorelowana z zaawansowaniem budowy układu oddechowego. Zawsze jednak istnieje rurkowate serce położone po stronie grzbietowej. Serce zawiera otworki zwane ostiami, przez które wlewa się natleniona krew.

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy jest podobny do układu pierścienic - prawie zawsze składa się z trzech odcinków (dobrze wykształconych). Żołądek tych zwierząt podzielony jest na dwie części - żującą oraz "filtrującą" pokarm silnie rozdrobniony.
Pajęczaki "zasysają" półpłynny pokarm za pomocą umięśnionej gardzieli. Nie posiadają żadnego aparatu do obróbki mechanicznej, za to posiadają połączony z jelitem środkowym gruczoł wątrobowy którego wydzielina szybko trawi ciało ofiary.
stronka stawonogów
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.