Miasto w Norwegii w jednym z 19 okręgów zwanym Rogaland. Historia Rady Okręgu sięga roku 1837, ale dopiero w roku 1976 odbyły się lokalne wybory do rządu okręgowego.
Położone jest nad południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii nad Oceanem Atlantyckim. Ludność 120.000 (2004).
Stavanger jest stolicą norweskiego przemysłu naftowego. Najważniejsze światowe konceny naftowe mają tam swoje biura, które nadzorują wydobycie ropy naftowej na Morzu Północnym.
W Stavanger warto zobaczyć Muzeum Konserw ( Norsk Hermetikkmuseum )znajdujące się w najstarszej części miasta Gamle Stavanger. Niegdyś funkcjonowało w mieście kilkadziesiąt zakładów produkujących konserwy i przetwarzjących ryby.
Około 5km od Stavanger w Hafrsfjord pierwszy król Norwegii Harald Hårfagre stoczył bitwę w roku 872 i zjednoczył 29 małych królestw tworząc Królestwo Norwegii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.