Stary Sącz
Herb Starego Sącza
Motto: brak
Województwo Małopolskie
Organ samorządowy Rada Miasta Starego Sącza
Burmistrz miasta Marian Cycoń
Powierzchnia b.d.
Szerokość
Długość
49°35' N
20°40' E
Wysokość n.p.m. 320 m
Liczba mieszkańców: 8600
Numer kierunkowy (+48) 18
Kod pocztowy 33-340
Tablice rejestracyjne (KNS - powiat nowosądecki)
Miasta partnerskie (b.d.)
Strona internetowa miasta

Stary Sącz, miasto w województwie małopolskim.
Jedno z najstarszych miast w Polsce, uzyskało prawa miejskie w XIII wieku. Leży na szlaku bursztynowym.

Położenie geograficzne

Stary Sącz położony jest w płaskim dnie Kotliny Sądeckiej, w widłach rzek Dunajca i Popradu, na wysokości ok. 320 m n.p.m.

Zabytki

Zabudowa rynku to perełka architektury średniowiecznej. Niestety ratusz spłonął w 1795 roku i nigdy nie udało się go odbudować. Siedziba władz gminy mieści się w dawnym folwarcznym budynku byłego klasztoru Franciszkanów.
W Starym Sączu znajduje się klasztor Klarysek założony przez królową Kingę w XIV wieku. W klasztorze jako klaryska zmarła w 1340 roku królowa Jadwiga. W grudniu 1683 roku Marysieńka Sobieska spotkała sie w Starym Sączu z wracajacym po wiedeńskiej odsieczy mężem. Jan III Sobieski podarował klaryskom zdobyty na Turkach sztandar do dziś przechowywany w klasztorze. Klasztorny kościół pod wezwaniem św. Trójcy i św. Klary to gotycka budowla. Wewnątrz barokowe polichromie z życia fundatorki. Najcenniejszy zabytek to ambona z 1671 roku w kształcie drzewa Jessego. Organy w tym kościele maja dwie klawiatury, od strony kościoła dla świeckiego organisty, od strony klasztoru dla siostry zakonnej.
W Starym Sączu znajduje się te grób Świętej Kingi
Inne zabytki:
  • kosciół farny
  • muzeum regionalne na rynku w "Domu na Dołkach" - siedemnastowiecznym domu mieszczańskim.

Atrakcje

Od 1978 roku odbywa się w Starym Sączu Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Większość koncertów odbywa sie w klasztornym kościele.
Stary Sącz leży w widłach rzek Dunajca i Popradu, znajdują się tam stawy, gdzie można wypocząć.
Jednym z ciekawych miejsc jest jedyny w Polsce ołtarz pozostawiony w miejscu, gdzie papież Jan Paweł II odprawiał mszę świętą.

Znane osoby pochodzące ze Starego Sącza

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.