Stare Tarnowice - dzielnica Tarnowskich Gór, od niej pochodzi nazwa samego miasta.

Historia

Najdawniejsze wzmianki pochodzą z początku XIV wieku, kiedy właścicielem osady był Adam de Tarnowice. Osada ta należała wówczas – jak większość na terenie dzisiejszych Tarnowskich Gór – do parafii w Reptach. Na początku XV wieku została utworzona osobna parafia w Tarnowicach. Tamtejszy kościół pw. Św. Marcina Biskupa i Męczennika (zbudowany ok. 1400 r.) jest najstarszym istniejącym kościołem na terenie powiatu tarnogórskiego.
W okresie powstania Tarnowskich Gór na początku XVI wieku na polach między Tarnowicami (odtąd zwanymi Stare Tarnowice), Sowicami i Lasowicami, właścicielem osady była rodzina Wrochemów. Wymieniany wówczas w dokumentach Piotr Wrochem jest zapewne fundatorem tamtejszego zamku. Ostatnimi właścicielami 1820 r. była rodzina hrabiów i książąt Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca. W 1891 r. hrabia Guido Henckel von Donnersmarck połączył tereny Starych Tarnowic i Rept w jeden fideikomis dla swego młodszego syna hrabiego Krafta. Rezydował on w obszernym neorenesansowym pałacu w parku na pograniczu Rept i Starych Tarnowic.
Po 1922 r. osada znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej. W latach 70-tych i 80-tych na polach między Starymi Tarnowicami a centrum miasta Tarnowskie Góry powstało osiedle mieszkaniowe „Przyjaźń” – największe w mieście. Większość ulic na osiedlu „Przyjaźń” nosi nazwy państw europejskich, np.: Litewska, Szwedzka, Włoska.

Herb

W herbie opartym na wizerunku pieczęci z XIX wieku widnieją narzędzia rolnicze: cep, siekiera i kosa. Oddając ten opis w barwach: srebrna (biała) kosa i siekiera o złotym drzewcu z złotym cepem w polu błękitnym (wg. M. Gumowskiego).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.