Stanisław Szwarc-Bronikowski to publicysta, podróżnik i filmowiec
Urodził się 1 marca 1917 roku w Górkach koło Klimontowa, gdzie jego ojciec był ogrodnikiem w tamtejszym majątku. Po ukończeniu Gimnazjum w Sandomierzu studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i w Wyższej Szkole Dziennikarstwa.
W czasie okupacji brał czynny udział w ruchu oporu ZWZ-AK pod pseudonimem "Roman". Był założycielem i redaktorem konspiracyjnych pism na Kielecczyźnie w latach 1939-1945. W czasie akcji "Burza" pełnił różne funkcje, m.in. oficera oświatowego 2 pułku piechoty legionowej AK, referenta Biura Informacji i Propagandy (BIP) 2 Dywizji AK.
Po zakończeniu wojny pod przybranym nazwiskiem działał w organizacji "Wolność i niepodległość" w woj. olsztyńskim. Był współzałożycielem "Wiadomości Mazurskich" (pierwszy dziennik dla Warmii i Mazur).
W 1946 roku został aresztowany i więziony w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego. Podczas następnego aresztowania w 1949 roku uciekł i do 1955 roku ukrywał się pod różnymi nazwiskami, pracując kolejno jako malarz-ilustrator, fotograf, cieśla. W 1955 roku ponownie został aresztowany. Po rocznym pobycie w więzieniu powrócił na wolność i do swego nazwiska.
Pracował jako redaktor działu popularyzacji nauki tygodnika "Dookoła świata" (1956-1960). Był założycielem oraz prezesem Spółki Mieszkaniowej "Dziennikarz" w latach 1958-1960 oraz redaktorem TVP od 1960 do 1995 roku.
Jest członkiem licznych organizacji: ZAiKS, SDP, Międzynarodowej Organizacji TV "One Word"; "The Explorers Club"; Nationale Geographic Society, Towarzystwa Przyjaciół Filozofii Ekologicznej, Światowego Związku Żołnierzy AK.
Odznaczony Krzyżem Walecznych (Londyn 1944 r.), Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (1945 r.), Krzyżem AK "Burza". Jest laureatem licznych nagród za działalność zawodową, m.in. Przewodniczącego Komitetu ds. RTV (1970, 1974, 1977, 1990); wyróżniony został "Złotym Ekranem" 1973. Zdobył I nagrodę na festiwalach filmowych: w La Chapelle-Vercaur 1988 oraz w Barcelonie 1989 roku. Dwukrotnie przyznano mu I nagrodę w konkursie LOP za filmy ekologiczno-przyrodnicze w TVP (1987 i 1990 rok). Zdobył Grand Prix na festiwalu "Ekofilm 92" oraz Nagrodę Specjalną "Ekofilm 94". Uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi oraz licznymi medalami za popularyzację różnych dziedzin życia.
Bardzo bogata jest także jego twórczość telewizyjna, na którą składa się sto kilkanaście filmów popularnonaukowych o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, etnograficznej, archeologicznej, geologicznej oraz religioznawczej. W TVP filmy emitowane m.in. "Mongolskie ballady", "W cztery świata strony", "Z Alaski do Kolorado", "Przez antypody", "Tropami mułów", "U źródeł naszej cywilizacji", a także seriale filmów ekologicznych "Opowieści o bursztynie", "Najstarszy Testament", "Zielone komnaty", "Testament wieków" (o pradziejach naszych ziem i państwa polskiego w świetle najnowszych badań).
Większość filmów autor zrealizował za granicą (wyjazdy głównie prywatne). Wyemitowano je w telewizjach różnych krajów Europy, USA, Australii, Kanadzie. Równie znacząca jest twórczość oświatowa, na którą składają się eseje i cykle reportaży podróżniczych, wywiady publikowane w różnych czasopismach oraz książka-album "Poszukiwanie zaginionych światów", uhonorowana nagrodą im. Arkadego Fiedlera - Bursztynowy Motyl w 1996 roku. Natomiast "Testament wieków" wyróżniono doroczną autorską nagrodą historyczną "Klio" w 1997 roku. "Żywy symbol kosmosu" (1999) przygotowywany jest do druku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.