Stanisław Dziwisz (ur. 27 kwietnia 1939, Raba Wyżna koło Rabki) - polski duchowny katolicki, arcybiskup, doktor teologii. Od 2005 roku metropolita krakowski.
Arcybiskup Dziwisz był prywatnym sekretarzem Jana Pawła II, następnie pełnił funkcję prefekta tzw. Domu Papieskiego, urzędu organizującego audiencje i spotkania z papieżem Benedyktem XVI.
3 czerwca 2005 papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem krakowskim. Zastąpił na tym stanowisku Franciszka Macharskiego
Stanisław Dziwisz ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie i 23 czerwca 1963 roku uzyskał święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego arcybiskupa Karola Wojtyły. Wkrótce zaczął pracować z kardynałem Karolem Wojtyłą. 19 marca 1998 uzyskał biskupstwo tytularne San Leone, następnie zaś został Prefektem Pomocniczym Domu Papieskiego Kurii Rzymskiej. 29 września 2003 bp Dziwisz został podniesiony do godności arcybiskupa.
Przez watykanistów uważany był za prawą rękę papieża, a nawet szarą eminencję Watykanu. Z tego względu był znany w Watykanie pod przydomkiem "Don Stanislao". Przewaga abpa Dziwisza nad innymi urzędnikami Watykanu polegała na tym, że znał język polski i przyjaźnił się z papieżem przez wiele lat.
Abp Stanisław Dziwisz służył papieżowi Janowi Pawłowi II we wszystkich 104 zagranicznych podróżach. Zawsze obecny przy Janie Pawle II, towarzyszył mu do samego końca.
Był przy papieżu Janie Pawle II w chwili jego śmierci 2 kwietnia 2005. Wedle nieoficjalnych informacji trzymał go za rękę w ostatnich jego chwilach. Jest także wykonawcą testamentu Jana Pawła II.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.