Znaczenie popularne

W popularnym znaczeniu stacja robocza to każdy komputer przeznaczony do bezpośredniej pracy (w odróżnieniu od serwera, który tylko udostępnia zdalnie jakieś usługi). W szczególności w sieciach komputerowych mianem tym określa się każdy komputer, który jest do tej sieci podłączony, a który nie służy wyłącznie do jej obsługi. Pokrywa się to z grubsza z terminem komputer osobisty.

Znaczenie fachowe

Stacja_robocza -
W fachowej terminologii stacja robocza to wysokiej klasy komputer o wyższej wydajności niż komputer osobisty, szczególnie ze względu na możliwość przetwarzania grafiki komputerowej, moc obliczeniową i wielowątkowość. Jedną z pierwszych takich stacji była 3Station firmy 3Com. Poza tym stacje robocze konstruowali: Apollo Computer, Sun Microsystems (stacje UNIX-owe oparte na procesorze Motorola 68000).

Elementy stacji roboczej

Dzisiejsze stacje robocze wykorzystują interfejs SCSI lub światłowodowy do obsługi dysków twardych, wysokiej klasy akceleratory grafiki 3D, jeden lub więcej procesorów 64-bitowych i spore zasoby pamięci operacyjnej. Konieczne są też zaawansowane systemy chłodzenia.

Zacieranie granic pomiędzy stacjami roboczymi a PC

Stacje robocze z reguły są kilkakrotnie droższe od komputerów osobistych, często ich cena jest porównywalna np. z nowym samochodem. Wiąże się z to wykorzystaniem droższych komponentów, które mają działać szybciej niż te powszechnie dostępne. W ostatnich czasach jednak obserwuje się tendencję do zubożania stacji roboczych i wykorzystywania w nich standardowych elementów, aby były tańsze i pozyskały sobie większą ilość klientów. Często prowadzi to do tego, że stacja ma już niższą wydajność niż komputer osobisty, a mimo to ciągle jest od niego droższa.

Wykorzystanie stacji roboczych

Stacje robocze wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie potrzeba znacznie większej wydajności, niż jest w stanie zapewnić pojedynczy PC. Przykładem zastosowania są projekty i badania naukowe, ale też (a właściwie głównie) zastosowania komercyjne, np. tworzenie animacji i filmów (zob. Silicon Graphics), gier komputerowych itp. Ze względu na wysoką cenę, stosunkowo niewielu twórców wykorzystuje stacje robocze, często osiągając wystarczające efekty przy użyciu wysokiej klasy PC.

Przykłady stacji roboczych

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.