(Mammalia) kręgowców, charakteryzujące się głównie występowaniem gruczołów mlekowych u samic, obecnością owłosienia (stałocieplnością (potocznie "ciepłokrwistość"). U ssaków występuje żołądek przeżuwaczy bądź żołądek małp liściożernych m. in. z rodzaju Colobus). Zęby ssaków osadzone są w zębodołach. Dobrze rozwinięty mózg zawiaduje zazwyczaj dobrze rozwiniętymi zmysłami węchu, wzroku i słuchu.
(Dasyproctidae) rodzina ssaków z rzędu gryzoni. Obejmuje kilkanaście (11-15) gatunków. Żyją w Ameryce Środkowej i Południowej, w lasach, na sawannach i polach.
Kończyny długie, zakończone pazurami w kształcie kopyt. Głównie roślinożerne, dietę w postaci traw, ziół i owoców uzupełniają drobnymi kręgowcami (mięczakami, skorupiakami). Często wyrządzają szkody na polach uprawnych, bywają szkodnikami plantacji trzciny cukrowej.
, Dasyprocta azarae gatunek z rodziny Gryzoń o długości do 60 cm, futerku koloru oliwkowego. Waży do 4 kg. Zwykle żyje pojedynczo, prowadzi głównie dzienny tryb życia. Na noc chroni się w pustych pniach drzew lub kopie nory; gniazda buduje z liści, korzeni i sierści.
Aguti oliwkowy żyje w Ameryce Południowej, na pobrzeżach lasów, sawann i terenów uprawnych. Jest roślinożerny: zjada owoce, łodygi i korzenie, które trzyma w przednich łapkach (podobnie jak chomiki).
(Dasyprocta aguti) to najbardziej znany gatunek Ameryki Południowej.
Długość tego gryzonia dochodzi do 50 cm, ogon jest króciutki (ok 2 cm). Jaskrawo-złote, przechodzące przez rudy aż do pomarańczowego futerko jest gęste, szczeciniaste.
Żyje pojedynczo lub parami, bardzo rzadko stadnie. Broni swego terytorium przed obcym aguti. Umie pływać i skakać. Jego kryjówka to np. nisko położona dziupla w drzewie.
(Myoprocta acouchy) gryzoń należący do rodziny aguti. Osiąga długość do 40 cm, ogon do 7 cm. Umaszczenie akuczi jest od czerwonawego do czarno-zielonego na grzbiecie, z żółtawym brzuchem i jaskrawym kolorem (pomarańczowym, żółtym albo czerwonym) na głowie.
Występuje w Ameryce Południowej - we wschodnich Andach w południowej Kolumbii, we wschodnim Basenie Amazonki w Brazylii (Wilson, 1993).
Almiki nie mają zgrabnej sylwetki,a ich ogon przypomina ogon szczura
Systematyka
Królestwo:Zwierzęta
Typ:Strunowce
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Szczep:Łożyskowce
Rząd:Owadożerne
Rodzina:Almikowate
Nazwa naukowa
Solenodontidae
Almikowate (Solenodontidae) - inaczej almiki lub myszoryjki - rodzina owadożernych jest to bardzo stara rodzina, obejmująca współcześnie tylko dwa gatunki sporych owadożernych o wydłużonym pysku, przypominającym ryjek ryjówki Występowały kiedyś na całym obszarze Ameryki Północnej, obecnie jedynie na wyspach Haiti i Kuba.
Alpaka (Lama pacos) parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych. Zwierzę udomowione, przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy. Ubarwienie najczęściej zupełnie białe, czasem czarne. Hodowana w dużych stadach, na mięso i wełnę. Właśnie dla tego surowca starano się ją przystosować do życia w Europie, bez sukcesów. Sierść alpaki wyróżnia się jedwabistym połyskiem.
Antylopy nazwa potoczna grupy kilkudziesięciu gatunków parzystokopytnych z rodziny krętorogich. Małe antylopy nazywa się potocznie gazelami. Antylopy zamieszkują Afrykę i Azję.
Wymarły podgatunek antylopy końskiej (Hippotragus equinus).
Samce posiadały lirowate rogi, samice były bezrogie. Występowały w Afryce południowej głównie na terenie obecnego burskich osadników (ich skór używano do produkcji worków na zboże). Cecha charakterystyczna to modra (prawie niebieska) barwa futra. Znana przede wszystkim z kilku sztuk skóry i czaszek znalezionych w chatach tubylców.
, (Glaucomys volans), gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, często mylony jest z polatuchą północną, która również żyje w Ameryce Północnej. Nazywany inaczej amerykańską wiewiórką latającą.
Osiąga długość 12-14 cm, ogona 9-11cm. Waży ok 190 g. Długie, gęste, miękkie futro na grzbiecie jest ciemne, na brzuchu -białe. Fałdy skórne po bokach ciała umożliwiają assapanowi lot ślizgowy.
(Catopuma badia) krańcowo rzadki kotowaty, być może wymarły. Ostatniego osobnika złapano w 1992 roku. Endemit Borneo, gdzie zamieszkuje różne środowiska (od gór po niziny). Zwierzę słabo poznane.
Wygląd:
długość tułowia z głową 50-60 cm
waga ok.
Azjii (Iranu lub południowowschodnieg Turkmenistanu i było niezależne od procesu udomowienia wielbłądów jednogarbnych - dromaderów. Baktrian różni się od dromadera nieco tęższą budową, mniejszymi rozmiarami, (w tym - krótszymi nogami) i znacznie bardziej obfitym owłosieniem.
(Ursus americanus; niedźwiedź amerykański, niedźwiedź czarny) - gatunek niedźwiedzia zamieszkujący lasy północnej części Kanady. Masywna budowa ciała, długość do 1,8 m, waga do 150 kg. Sierść czarna czasem wpadająca w brąz. Nazwa angielska "black bear", czyli "czarny niedźwiedź" nie w pełni odpowiada faktycznej barwie tych zwierząt, które mogą mieć sierść od czarnej po płową, zwaną tu cynamonową.
(Microbiotheriidae) rodzina ssaków z rzędu torbaczy podgromady ssaków żyworodnych. Obejmuje tylko jeden gatunek zamieszkujący Argentynę. Zwierzęta te przypominają bardzo dydelfy, z którymi są prawdopodobnie blisko spokrewnione.
Do rodziny należy jeden tylko gatunek: beztorbik bambusowy. .