Sokołowe (dzienne ptaki drapieżne, dawne nazwy rzędu to: szponiaste, drapieżne, ptaki drapieżne) (łac. Falciformes) - rządptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Obejmuje gatunki drapieżne prowadzące dzienny tryb życia, zamieszkujące cały świat. Wiele gatunków jest kosmopolitycznych. Sokołowe nie są spokrewnione z sowami, lecz tworzą wyraźnie odrębną grupę drapieżników i najbliżej spokrewnione są z blaszkodziobymi i grzebiącymi..Ptaki te charakteryzują się:
ostrymi, zakrzywionymi szponami
silnym, haczykowato zagiętym dziobem opatrzonym w tzw. woskówkę
zróżnicowaną wielkością (rozpiętość skrzydeł od 15 do 130 cm)
pisklęta są gniazdownikami, lęgną się pokryte puchem z zazwyczaj otwartymi oczami i długo przebywają w gnieździe pod opieką rodziców
jaja w jednym lęgu znoszone w dość dużych odstępach czasu wysiaduje zazwyczaj samica, samiec dostarcza zaś jej pokarm.
Pomimo znacznych różnic w budowie anatomicznej i biologii tych ptaków, wiele ludzi nazywa je "jastrzębiami" (szkodnikami), co miało negatywny skutek w ich liczebności, gdyż były bardzo skutecznie tępione. Obecnie ptaki drapieżne nie są uważane za szkodniki, a ich znaczenie w ekosystemie jest bardzo znaczne, gdyż eliminując osobniki chore, słabe, zdegenerowane i zarażone chorobami zakaźnymi przyczyniają się do naturalnej selekcji, zatem maja wpływ na ewolucję. Pełnią również rolę sanitarną, gdyż często odżywiają sie padliną. Okazało się, że w łowiskach, w których wytępiono wszystkie drapieżniki, szerzą się wśród zwierząt łownych choroby epidemiczne, wcześniej w ogóle nie występujące. Już sama obecność drapieżników zmusza inne zwierzęta do zachowania sprawności fizycznej i psychicznej.
Upierzenie dziennych ptaków drapieżnych nie wykazuje jaskrawych barw, a przeważają tony szare i brązowe. Charakterystyczne ułożenie plam i kresek nadaje im bardzo estetyczny wygląd.
Rząd: Sokołowe (Falciformes)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz
autorów.
Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.