Sokółka, miasto powiatowe w województwie podlaskim (dawniej białostockim), na obszarze Wzgórz Sokólskich, nad Sokołdą (prawy dopływ Supraśli), 19,9 tys. mieszkańców (1998).

Historia

W początku XVI wiek istniał tu dwór myśliwski znajdujący się we władaniu królowej Bony. Po raz pierwszy miejscowość wzmiankowana w 1524. Prawa miejskie otrzymała w 1609 od Zygmunta III. W drugiej połowie XVIII wieku podskarbi nadworny litewski Antoni Tyzenhauz sprowadził rzemieślników i rozbudował miasto. Od 1795 w zaborze pruskim, od 1807 w zaborze rosyjskim. W XIX wieku ośrodek targów, rzemiosła i drobnego przemysłu. W okresie międzywojennym miasto znane z grabarni oraz targów końskich i bydlęcych. Od 1918 ponownie w granicach Polski, w latach 1939-1941 zagarnięte przez ZSRR. Podczas okupacji niemieckiej w Sokółce mieścił się hitlerowski obóz pracy (3 tys. osób) i w latach 1941-43 getto żydowskie liczące ponad 8 tys. osób. W czasach wojennych zginęło ok. 2 tysiące mieszkańców, zniszczono około 25% miasta. W latach 1807-1975 Sokółka była miastem powiatowym.

Gospodarka

Ośrodek usługowy regionu rolniczego, przemysł drzewny, zakłady maszynowe, metalowe, spożywcze, materiałów budowlanych.

Zabytki

Kościół parafialny św. Antoniego - klasycystyczny (ok.1848), rozbudowany 1901-1904, cerkiew parafialna św. Aleksandra Newskiego (ok. 1830, rozbudowa 1885), w pobliżu (8 km) Bohoniki wieś nadana Tatarom w 1679 przez Jana III Sobieskiego, zamieszkiwana przez ich potomków, meczet drewniany z przełomu XIX i XX wieku (jeden z dwóch w Polsce), cmentarz muzułmański - mizar.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.