To społeczeństwa. Socjologowie badają społeczne reguły, procesy i struktury, które łączą i dzielą ludzi, tworzą lub są przejawem więzi między ludźmi, a także proces ich zmian. Socjologowie badają zarówno jednostki, jak i relacje między ludźmi (np. podziały społeczne), grupy społeczne, instytucje czy całe społeczeństwa.
W Talcotta Parsonsa każdy system społeczny, aby przetrwać, musi realizować cztery podstawowe funkcje. Są to kolejno:
A adaptation, czyli adaptacja,
G goals, czyli osiąganie celów,
I integration, czyli integracja,
L latency, co tłumaczy się jako system podtrzymywania wzorów i napięć.
Systemy społeczne w koncepcji Parsonsa są systemami otwartymi, dokonującymi wymiany z otoczeniem.
Zmiana w celu przystosowania do nowych warunków.
1. W fizjologii: Przystosowanie się organizmu żywego do życia w nowych dla niego, trwale zmienionych warunkach bytowych.
2. W psychologii: Dostosowanie zachowania do wymogów sytuacji i środowiska. (zob. stres)
: adaptacja sensoryczna, dostosowanie receptora zmysłowego
3. W socjologii: Przystosowanie się jednostki społecznej do nowych warunków społecznych i kulturowych.
Ogół zjawisk powstałych w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu (kultur. Końcowym efektem tego procesu może być unifikacja wzorów kulturowych obu grup, bądź przejęcie wzorów jednej grupy przez drugą.
W ujęciu psychospołecznym akulturacja polega na przyjmowaniu przez jednostkę wzorów kulturowych w społeczności, w jakiej się znajduje i jest tożsama z przyjmowaniem kodów kulturowych.
Poczucie wyobcowania ze społeczeństwa, utrata tożsamości jednostki charakterystyczna dla dużych ośrodków miejskich w społeczeństwach przemysłowych. Pojęcie alienacji wprowadzone zostało przez Hegla, dla którego oznaczało stawanie się obcym państwa wobec ducha dziejów. Po raz pierwszy użyte do krytyki burżuazji przez Mosesa Hessa, rozwinięte zostało przez Karola Marksa. Według Marksa, człowiek z natury twórczy pod wpływem tego, iż staje się on częścią maszyny zatraca swoją wolność i możliwości twórcze, poprzez co izoluje się od rzeczywistości społecznej.
Proces, w którym systemu wartości przyłącza idee i wartości niejednokrotnie z nim sprzeczne, wobec czego potrzebuje ona dokonać uprawomocnienia przyjmowanych wartości. Przyjmowanie alternatywnych wartości umozliwia jednostce operowanie zamiennymi definicjami sytuacji
Z punktu widzenia memetyki jest to stała możliwość przyjmowania nowych alleli memów.
Zobacz też: legitymizacja.
Jest to zachowanie w obrębie danego gatunku w wyniku którego osobnik tak się zachowujący ponosi pewne koszty wobec innego, który z kolei zyskuje. Jest to jedno z typowych zachowań zwierzęcych zwiększających ich łączną wartość przystosowawczą.
O ideach zwanych anarchizmem przeczytasz przechodząc do artykułu anarchizm.
Anarchia to pojęcie określające:
rozkład lub niedowład struktur lub instytucji państwa niezależnie od ich przyczyn;
bałagan organizacyjny w instytucji, organizacji lub społeczności. Wynika najczęściej ze złego zarządzania lub braku porozumienia jej uczestników. Może też być następstwem niekonsekwencji w wyznaczaniu celów lub w opracowaniu metod ich osiągnięcia.
W socjologii osoba w prowadząca ustawę o ochronie danych osobowych otrzymuję adresy osób, z którymi ma przeprowadzić wywiad. Przy przeprowadzaniu wywiadów ankieter posługuje się specjalnym kwestionariuszem, zwanym często ankietą.
Zobacz także: sufit, błąd ankieterski.
, założone w Émila Durkheima pismo socjologiczne i pierwsze pismo z dziedziny nauk społecznych we Francji.
Każdego roku Année prezentowało przegląd aktualnych badań, przez co miało ważny wpływ na rozwój nauk społecznych we Francji. Publikowało także prace Durkheima i jego współpracowników: socjologów, antropologów i historyków, czesto pozostających pod jego intelektualnym wpływem (m.
Jest to stan społeczny, w którym jednostki społeczne wobec narzucanych przez wartości, które należy realizować, nie mają możliwości zrealizowania tych celów czy uzyskania wartości za pomocą społecznie akceptowanych środków czyli zgodnie z przyjmowanymi w społeczeństwie normami.
W szerszym rozumieniu anomia oznacza pewnego rodzaju stan niepewności i zagubienia w systemie aksjonormatywnym spowodowany najczęściej jego transformacją.
Albo kontranorma norma bedąca w sprzeczności wobec istniejącej normy w społeczeństwie lub w węższym zakresie w grupie społecznej. Antynormy wprowadzane są do grupy społecznej najczęściej przez jednostki działające w klikach. .
(z języka Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej, narzucony przez jej białych mieszkańców - głównie potomków Burów.
Termin Apartheid został utworzony w latach 30. XX wieku, jako polityczny slogan został użyty we wczesnych latach 40. przez Partię Narodową, jednak polityka apatheidu jako taka sięga wstecz ku początkom białego osadnictwa w Południowej Afryce.
Art brut (sztuka marginesu), w języku polskim oznacza "surową, nie fałszowaną sztukę". W języku francuskim brzmi "szlachetna gorzka sztuka" ("szampański margines").
Nazwę tą wprowadził w roku 1975 francuski malarz (i byly winnik) Jean Dubuffet. Ponieważ "Art brut" jest ściśle związana ze spojrzeniem na sztukę Dubuffeta, określenie to często jest niesłusznie identyfikowane z jego stylem.
# Społeczne uznanie, prestiż osób lub grup i instytucji społecznych oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach.
# zjawiska lub wydarzenia.
# W kontaktach międzyludzkich osoba mająca cechy przywódcze z wysoką inteligencją emocjonalną zwaną też niekiedy charyzmą.
# W teorii socjologicznej jeden z typów idealnych legitymizacji władzy. Zinternalizowane przeświadczenie o świętości i nadrzędności przywódcy.