Sobota - szósty dzień tygodnia. W judaizmie, tradycji chrześcijańskiej, a także w niektórych krajach, szczególnie anglosaskich, sobota jest siódmym dniem tygodnia.
Polska nazwa oraz kilku innych języków europejskich (hiszp. sábado, ros. суббота, wł. sabato) wywodzi się od szabatu - świątecznego dnia odpoczynku obchodzonego przez wyznawców judaizmu i niektórych Kościołów Chrześcijańskich, który trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę.
Łacińska nazwa dies Saturni (dzień Saturna) wpłynęła na nazewnictwo pozostałych języków europejskich, np. ang. saturday.
Sobota i niedziela - dwa dni wolne od pracy - to weekend.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.