Smoleńsk (ros. Смоленск) - miasto w Rosji, stolica obwodu smoleńskiego. Położone nad Dnieprem. 355 tys mieszkańców (1996). Ważny węzeł kolejowy i drogowy. Leży na szlaku kolejowym z Warszawy do Moskwy.

Historia

Pierwsze wzmianki o Smoleńsku pochodzą z 863 roku. Był ośrodkiem plemienia Krywiczów i ważnym punktem na szlaku "od Waregów do Greków". Od 882 wchodził w skład Rusi Kijowskiej. Od XII wieku stolica Księstwa Smoleńskiego. W latach 1404-1514 należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Później należał do Księstwa Moskiewskeigo. W 1611 zdobyty przez wojska Rzeczyspospolitej. Na mocy traktatu andruszowskiego w 1667 ostatecznie przechodzi do Rosji. Podczas wojny Napoleona z Rosją, w pobliżu miasta stoczono jedną z największych bitew kampanii (16-18 sierpnia 1812). Podczas II wojny światowej zajęty przez Niemców i prawie w całości zniszczony. W pobliżu miasta znajduje się miejscowość Katyń, znana z dokonanej tam zbrodni na polskich oficerach.
Stara część miasta znajduje się na prawym brzegu rzeki. Ciekawsze zabytki to cerkwie św. Piotra i Pawła, św. Jana, Michała Archanioła (wszystkie z XII w.), Kreml (przełom XVII i XVII w.), Uspienskij Sobor (XVII-XVIII w.).
patrz też: województwo smoleńskie
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.